Hakkımda

Cem Aral

Tesbih Ustası

1970 Üsküdar doğumluyum. Tesbih ustası olarak doğmadım ama Üsküdar'ın nahif ve manevi atmosferinde büyüdüğümden midir bilemedim, sanat bir şekilde nüfuz etmişti yüreğime.
Çocukluğum Üsküdar sokaklarında her çocuğun başından geçmesi gerektiği gibi oynayarak, düşerek kalkarak, sokağı hissederek, semtimi yaşayarak geçti. Keşke günümüz nesli de bu şekilde büyüyebilse lakin bu pek mümkün olmayacak gibi.
Askerlik sonrası geliri yüksek, tatminkar işlerle iştigal ettim. Ta ki tesbih ile tanışana kadar. Kendime uygun bir yaşam tarzının içine sokmuştu beni tesbih.
Önce tesbihin çıraklık dönemini geçirdim. Düşünsenize, sizden yaşça küçük bir ustanız var ve size tesbih habbesi yaptırıyor sene boyunca, Zordu ama zevkliydi. Ardından kalfalığa ve ustalığa terfi ettim aynen ecdadımızın dönemindeki ustalık- kalfalık-çıraklık hiyerarşisine uygun bir şekilde. Şimdi de naçizane tesbih sanatını kendi zaviyemden gördüğüm şekilde devam ettirmeye gayret gösteriyorum.

Basından Kesitler

Tercüman Haber Röportajım

Basından Kesitler

İstiklal Haber Röportajım

Türkiye'nin Ustaları

Usta Kayıt Platformu

Tesbih İcrası

Çalışmalarım

Geleneksel Türk Tesbih Sanâtı Silsilelerinden Bir Tanesi

  • Beylerbeyli Galip BAŞSAKA

1910 Yılında Edirnekapı'da Doğmuştur. Babası Dönemin Tesbih Ustalarından Akgerdan Mehmet Efendi'dir. Tesbih Yapımını Babasından Öğrenen Galip Usta, Babasının Arkadaşları Olan, Dönemin Ünlü Ustalarından da Ders Almıştır.

Beylerbeyli Galip BAŞSAKA
Kutbün Nayi Neyzen Niyazi SAYIN
  • Kutbün Nayi Neyzen Niyazi SAYIN

Müzisyen, Türk Sanat Müziği saz sanatçısı, neyzen. 1927 yılında İstanbul Üsküdar’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Paşakapısı’nda, liseyi Haydarpaşa ve Beyoğlu’nda tamamladı. İstanbul Belediye Konservatuarına devam etti.

Çok yönlü bir sanatçı olan Neyzen Niyazi Sayın, ebrudan fotoğrafa, tespihçilikten sedef kakmacılığına, elektronikten tornacılığa, balıkçılıktan gülcülüğe, ağaç işlerinden kuşçuluğa kadar yoğun bir ilgi yelpazesi içinde büyümüştür.

  • Neyzen Salih BİLGİN

Salih Bilgin, 23 Mart 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. İTÜ TMD Konservatuarı’nda eğitim aldı ve 1984’te mezun oldu. Neyzen olarak Kültür Bakanlığı İstanbul Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev aldı. 1999’da Cantemir Ensemble grubunu kurdu. ABD, Bosna gibi birçok yerde konserler verdi. Ney yapımı ve diğer sanat dalı çalışmalarını sürdürüyor. Halen Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda görev yapıyor.

Neyzen Salih BİLGİN
Başpareci Bilal KABAT 
  • Başpareci Bilal KABAT 

1973 İstanbul doğdu. Çeşitli sektörlerde çalıştıktan sonra 2000 yılında Neyzen Salih Bilgin’den ney dersleri almaya başladı. Önceki yıllarda edindiği torna tecrübesi ve hocasının yönlendirmesi ile ney, başpare ve tesbih yapımını öğrenerek kendi atölyesini kurdu. Ney, başpare ve tesbihe ilaveten enstrüman mızrapları, çeşitli takı ve aksesuarlar, pipo, baget, zahme, baton (şef çubuğu) yapmakta ve ney dersleri vermektedir. Ürünlerin yapımında boynuz, kamış, değerli ahşaplar gibi organik ve geri dönüşümlü malzemeleri kullanmaktadır. Başparelerin bir kısmının modelleri kendisine ait olup ilk defa tarafından yapılmıştır. Bulduğu modeller diğer başpare yapımcıları tarafından da kullanılmaktadır. Yaptığı ney ve başpareler ünlü neyzenler tarafından tercih edilmekte; tesbihleri de koleksiyonerler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Aynı zamanda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Geleneksel El Sanatları Sanatçısı Kartı” sahibidir ve ney ile tesbih dalında öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir.

  • Cem Aral
Cem Aral